Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!

Dlaczego warto podjąć leczenie implantologiczne?

Rozmowa z dr stom. Dariuszem Wilisowskim, implantologiem, właścicielem kliniki Luxdentica w Krakowie.
 

Panie doktorze. No właśnie. Dlaczego warto?

Są trzy dość oczywiste powody. Zdrowie, komfort życia i estetyczny wygląd. Moi pacjenci z różnych powodów chcą podjąć leczenie implantologiczne. Najczęściej zgłaszają się w celu poprawy wyglądu swojego uśmiechu. To zrozumiałe. Wszyscy wiemy, jak wygląd wpływa na nasze samopoczucie, na to jak oceniają nas inni. Jest ważny w relacjach z ludźmi, daje pewność i zadowolenie. Dla mnie istotne jest jednak, żeby ostatecznie jeszcze przed podjęciem decyzji pacjent myślał o poprawie swojego uśmiechu właśnie w tych trzech kategoriach i to łącznie – zdrowia, komfortu i estetyki. Kwestie estetyki i komfortu – zwłaszcza dla pacjenta, który latami boryka się na przykład z niewygodną protezą jest czymś oczywistym. Nie każdy jednak wie, że braki w uzębieniu powodują zmiany w kościach, często ich zanik, nieodwracalne zmiany, które wpływają na nasze zdrowie. A ostatecznie wygląd naszej twarzy. Stąd tak ważne jest, by tego nie rozdzielać.

Wydaje się, że implanty w Polsce nadal nie są rozwiązaniem powszechnym. Z czego to wynika?

Nie mogę potwierdzić, bo na co dzień zajmuję się implantologią i pacjentów implantologicznych  w naszej klinice nie brakuje. Mówiąc jednak poważnie – rzeczywiście w Polsce nadal wielu pacjentów z różnych powodów nie bierze pod uwagę leczenia implantologicznego. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat jego skuteczności, a także myślę, że z lęku przed związanymi z tym kosztami. Implantologia w naszym kraju rozwija się bardzo szybko, jest na dobrym, światowym poziomie, a jej koszty nadal w porównaniu  z innymi krajami Zachodu są mniejsze. Stąd wielu pacjentów spoza kraju decyduje się na leczenie właśnie tu. Dla nas leczenie implantologiczne nadal wiąże się ze sporym wydatkiem, ale mam wrażenie, że to się w ostatnim czasie mocno weryfikuje. Pacjenci w tej chwili  patrzą na skuteczność leczenia i perspektywę w latach, wymierne korzyści dla wyglądu, zdrowia, i komfortu. A to bezsprzecznie atuty leczenia implantologicznego.

To opowiedzmy o kosztach.

Zacznijmy od tego, że leczenie implantologiczne możemy podzielić na trzy etapy.  Pierwszy to szczegółowe badanie, które pozwala uzyskać niezbędną wiedzę na temat stanu jamy ustnej pacjenta. Dziś mamy do dyspozycji nowoczesne technologie i narzędzia, które pozwalają precyzyjnie ustalić, w jakim faktycznie stanie jest jego uzębienie. W Luxdentica korzystamy ze sprzętu, który znacznie ułatwia naszą pracę i pozwala skutecznie leczyć naszych pacjentów. Posiadamy m.in. tomograf komputerowy, do dyspozycji mamy też niezwykle precyzyjny mikroskop, a także od niedawna nasza klinika jest w posiadaniu skanera wewnątrzustnego. Dzięki niemu np. lekarz nie musi pobierać już nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków – dzięki skanerowi możemy zaplanować uśmiech pacjenta, pokazać go w technologii 3D, skorygować na każdym etapie, uzyskując na koniec znakomity efekt. To niezwykły komfort – zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.

Pacjent może zobaczyć swój wymarzony uśmiech przed rozpoczęciem leczenia?

Tak. Dziś wiele osób oczekuje nie tylko leczenia zębów „na słowo”. Chcą wiedzieć wcześniej, zobaczyć, jak mogą wyglądać, mieć wpływ na ostateczny ich wygląd. Dzięki metodzie Digital Smile Design, dostępnej w Luxdentica, możemy zaprojektować wygląd zębów pacjenta, dopasować je do twarzy, uśmiechu, mimiki. I na każdym etapie konsultować rzecz z pacjentem, tak, by ich ostateczny wygląd był jak najbardziej dopasowany, naturalny i by to pacjent ostatecznie zdecydował, że uzyskany efekt jest tym, który wybiera. I to wszystko przed rozpoczęciem faktycznego leczenia.

To niezwykle komfortowe. Wróćmy do kosztów.

Po niezbędnych badaniach, kiedy pacjent jest już gotowy do leczenia implantologicznego, następuje drugi etap, tj. wszczepienie implantu. To koszt między 3-4 tys. zł. Po odpowiednim czasie, kiedy implant zrośnie się z kością następuje etap trzeci, ostatni, czyli odbudowa protetyczna zęba – z pomocą korony, mostu lub protezy. Tu koszty wahają się od 2-4 tys. zł, w zależności rozwiązania i od użytego materiału.

Kto może poddać się leczeniu implantologicznemu?

Leczenie implantologiczne to przede wszystkim najlepszy w tej chwili sposób na odbudowę utraconych zębów. Dla pacjentów, którzy przez wiele lat borykali się z brakami w uzębieniu i byli zmuszeni na przykład do noszenia niewygodnych protez to naprawdę szansa na komfort. Wielu z nich przed podjęciem leczenia straciło nadzieję, że to w ogóle możliwe.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

W pierwszej kolejności, jak mówiłem, przeprowadzamy wstępne badania i diagnostykę, które pozwalają nam ustalić szczegółowy plan leczenia. Czasem zdarza się, że u pacjenta nastąpił zanik tkanki kostnej i najpierw trzeba ją odbudować. Kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, przystępujemy do działania. Leczenie polega na nacięciu dziąsła i wprowadzeniu implantu do kości. Trwa to czasem jedynie 15 minut i jest zabiegiem bezbolesnym, wykonanym przy miejscowym znieczuleniu. Później jednak musimy poczekać, aby implant zrósł się z kością. Od razu warto uspokoić, że na ten przejściowy okres pacjent otrzymuje tymczasową koronę i może normalnie funkcjonować. Ostatnim etapem jest założenie na implant docelowej korony.

Czy o implanty trzeba dbać w jakiś szczególny sposób?

Nie. Implanty zachowują się jak nasze zęby i jak o własne zęby należy o nie dbać. Czyli szczotkować je minimum dwa razy dziennie, używać nitki dentystycznej, stosować płukanki do ust. W Luxdentica kładziemy szczególny nacisk na edukację związaną z higieną jamy ustnej. Każdy pacjent w trakcie wizyty higienizacyjnej otrzymuje szczegółowy instruktaż higieny jamy ustnej, a także indywidualne zalecenia od naszej higienistki, które pomagają mu utrzymać zęby w dobrej kondycji. 

Czy implanty są na zawsze?

Implanty w Luxdentica są objęte 20-letnią gwarancją, ale to, ile będą nam służyć zależy od wielu czynników. Przede wszystkim to nie jest tak, że zakładamy implant i rzecz mamy z głowy. Leczenie implantologiczne wymaga systematycznych wizyt kontrolnych, które pozwalają monitorować stan kości, zwłaszcza u osób, u których wcześniej nastąpił ich zanik. Sprawdzamy również jak zachowuje się implant wewnątrz jamy ustnej, czy pacjent odpowiednio dba o jej  higienę, a jeśli nie, wspomagamy go higienizacją oraz uczymy, jak to robić poprawnie. Wizyty kontrolne są niezbędne, i to one stanowią warunek utrzymania gwarancji, którą pacjent otrzymuje od nas podczas leczenia implantologicznego.

Rozumiem, że jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają pojedyncze braki w uzębieniu. A co ma zrobić pacjent z całkowitym bezzębiem? Wstawić sobie kilkanaście implantów?

Teoretycznie jest to możliwe, ale zazwyczaj są inne, prostsze rozwiązania. W takiej sytuacji proponujemy na przykład wszczepienie kilku implantów, na których umieszczamy stałą protezę. To z pewnością bardziej ekonomiczny sposób, a jednocześnie o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż proteza ruchoma. Daje zdecydowanie większy komfort na co dzień.

Czy istnieje możliwość, że organizm odrzuci implant, a nasze pieniądze zostaną wyrzucone w błoto?

Organizm traktuje implant wykonany z tytanu jak naturalną tkankę i pozwala mu się na stałe zrosnąć z prawdziwą kością. Skuteczność zabiegów implantacji stomatologicznej sięga 98-99%. Oczywiście pozostaje 1-2% przypadków, gdy organizm odrzuca implant. W naszej klinice pacjent ma zagwarantowaną ponowną implantację, a koszty zabiegu są po naszej stronie. A jeśli z jakichś powodów i ten zabieg zakończy się niepowodzeniem, pacjent otrzymuje całkowity zwrot kosztów. Jednak takiego przypadku w Luxdentica jeszcze nie było.

 

 

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja