Nasz organizm posiada naturalne, ogromne zdolności regeneracyjne. Nieustannie przeprowadza bieżące naprawy, dbając byśmy cały czas byli zdrowi i w dobrej kondycji. Za tę pracę odpowiada nasz wewnętrzny, niezwykle złożony system regeneracji komórek. Dziś tę wiedzę z powodzeniem i na wielu polach wykorzystuje medycyna regeneracyjna.
Dzięki niezwykłym możliwościom, które daje biostymulacja komórek oraz naturalna zdolność organizmu do regeneracji fibryna bogatopłytkowa jest szeroko wykorzystywana w stomatologii, wspierając wiele zabiegów. m.in. w chirurgii stomatologicznej, periodontologii czy implantologii.
Fibryna bogatopłytkowa (fachowo PRF Platelet Rich Fibrin) to koncentrat płytkowy nowej generacji pozyskiwany z krwi własnej Pacjenta. Naturalnie stymuluje szybszą odnowę, gojenie się tkanek miękkich i odbudowę kości. Zawiera szereg czynników przyśpieszających tworzenie nowych naczyń krwionośnych (andiogenezę) oraz budowę nowych komórek, aktywizując tym samym organizm do szybkiej regeneracji.
To właśnie silnie skoncentrowane w fibrynie bogatopłytkowej płytki krwi zawierające białka oraz czynniki wzrostu są odpowiedzialne za proces gojenia i regenerację tkanek.
Klucz tkwi w specjalnej trójwymiarowej strukturze fibryny bogatopłytkowej. Dzięki niej płytki krwi są dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu, białek (cytokin) oraz przemieszczania się mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała i tym samym szybki proces naprawczy.
Zabieg polega na pobraniu krwi od Pacjenta, następnie w zależności od rodzaju frakcji, którą chcemy uzyskać, odwirowaniu krwi w specjalistycznej wirówce według precyzjnie określonego protokołu, następnie podania fibryny Pacjentowi. Uproszczona procedura pozwala na przeprowadzenie zabiegu w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Każdy zabieg składa się z 3 etapów.
Fibryna bogatopłytkowa pozyskana jest z krwi własnej Pacjenta, dzięki temu wykluczone jest ryzyko nietolerancji, reakcji immunologicznych oraz zarażeń wirusowych. Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury sterylności.
Fibryna bogatopłytkowa występuje w dwóch postaciach: płynnej frakcji I-PRF oraz zaawansowanej frakcji A-PRF.
A-PRF dent to zaawansowana frakcja fibryny bogatopłytkowej, która w postaci galaretowatej masy służy do formowania naturalnych opatrunków w postaci:
I-PRF dent to płynna frakcja fibryny bogatopłytkowej o wysokim stężeniu płytek krwi i leukocytów, uwalniająca czynniki wzrostu i zatrzymująca w swych przestrzeniach mezenchymalne komórki macierzyste, dzięki płynnej postaci łatwo wprowadzić ją igłą w trudno dostępne miejsca.