Analgosedacja czyli sedacja dożylna to podanie przez lekarza anastezjologa znieczulenia (połączenie leków przeciwbólowych z uspokajającymi), dzięki czemu dentysta może wykonać właściwy zabieg stomatologiczny. Analgosedacja wywołuje stan podobny do lekkiego snu. Pacjent nie odczuwa strachu, stresu i bólu, a jednocześnie reaguje na instrukcje stomatologa i może z nim współpracować. Po wybudzeniu pacjent nie pamięta zabiegu.
O kwalifikacji wykonania znieczulenia decyduje lekarz podczas konsultacji stomatologicznej. Pacjent szczegółowo informowany jest o niezbędnych badaniach, przeprowadzany jest również wywiad na temat stanu zdrowia. Gdy pacjent jest leczony z powodu chorób przewlekłych, obligatoryjnie należy poinformować o tym stanie stomatologa oraz lekarza anastezjologa wykonującego znieczulenie.
W przypadku zakwalifikowania pacjenta do analgosedacji przed właściwym podaniem znieczulenia pacjent musi pozostać na czczo przez 6 godzin bez posiłku i 4 godziny bez picia. Pacjent musi być w dobrym stanie ogólnym. Nie mogą występować kaszel, katar, gorączka.
Sedację wykonuje anestezjolog podając dożylnie leki pacjentowi. Z reguły są to środki krótko działające, tak aby wkrótce po zabiegu pacjent mógł normalnie funkcjonować. Pomimo stosowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, pacjent cały czas pozostaje przytomny i pozostaje w kontakcie z osobami wykonującymi zabieg.
Powrót do stanu pełnej sprawności po zabiegu trwa do 2 godzin. Warto pamiętać o tym, aby zapewnić sobie wsparcie drugiej osoby gdyż w tym dniu nie należy prowadzić samochodu, może wystąpić niewielkie zaburzenie równowagi, poczucie rozbicia, otępienia, rozdrażnienia lub ogólny dyskomfort.
W niektórych w/w przypadkach analgosedacja jest możliwa, ale może wymagać dodatkowych badań lub/i specjalnego przygotowania.W tych i innych nieopisanych tutaj przypadkach nie wahaj się poprosić swojego opiekuna pacjenta o bezpośredni kontakt z naszym anestezjologiem.