Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Częste pytania

Pytania o dzieci

Kiedy należy zacząć chodzić z dzieckiem do stomatologa?

Najlepiej, jeśli już w wieku kilku lat zaczniemy przyprowadzać dziecko do dentysty. Początkowo będą to wizyty adaptacyjne, by malucha przyzwyczaić do gabinetu stomatologicznego. Przy okazji lekarz sprawdzi stan jego uzębienia, pokaże, jak należy dbać o jamę ustną, w jaki sposób szczotkować zęby. A wszystko to po to, aby jak najwcześniej dziecko pozbyło się lęku przed zabiegami stomatologicznymi i nabrało nawyku do systematycznego odwiedzania dentysty.

Jak można zapobiegać próchnicy u dzieci?

Oprócz właściwej higieny jamy ustnej polecamy profilaktyczną fluoryzację zębów u dzieci. U małych pacjentów z dużą podatności na próchnicę stosujemy pędzelkowanie czyli wcieranie fluoru w powierzchnię szkliwa. Dobre efekty przynosi też pokrywanie zębów lakierem zawierającym fluorki. Zabiegi te należy powtarzać co kilka miesięcy. Lekarz określi, jak często dziecko powinno zgłosić się na wizytę, co zależy od indywidualnych predyspozycji i podatności małego pacjenta na próchnicę.

Czy mleczne zęby u dziecka należy leczyć?

Pierwsze zęby wymagają podobnej opieki jak zęby stałe. Towarzyszą one dzieciom, gdy skończą pół roku, a wypadają w wieku 11-12 lat. Jeśli nie będą leczone mogą przedwcześnie wypadać, a to może prowadzić do wad zgryzu. Wówczas konieczne staje się leczenie ortodontyczne, aby zęby stałe prawidłowo się wyrzynały.

Proste pytania o ząb

Jak postępować po wyrwaniu zęba?

Po ekstrakcji przez pół godziny zachowaj w zębodole tampon zabezpieczający. Przez kolejne półtorej godziny nie jedz i nie pij, a przez całą dobę spożywaj posiłki w letniej temperaturze. Aby zachować naturalny opatrunek, jakim jest skrzep w zębodole, przez kilka dni nie płukaj jamy ustnej. Palacze w dniu zabiegu powinni odłożyć papierosy. Nie należy też w tym dniu pić alkoholu czy wykonywać intensywnego wysiłku. Wszystko to może bowiem prowadzić do krwotoku. Jeśli się pojawi, niezwłocznie udaj się do gabinetu stomatologicznego.

Jak można zapobiec paradontozie?

Paradontoza jest chorobą tkanek przyzębia i powoduje, że ząb powoli traci mocne utrzymanie w kości i może wypaść. Rozwija się często w efekcie niewłaściwej higieny jamy ustnej. Leczenie tej choroby polega na powtarzanym mniej więcej co pół roku zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów. Usuwamy wówczas kamień nazębny, wykonujemy skaling, piaskowanie i fluoryzację lub bardziej zaawansowane zabiegi jak pokrycie recesji czy regeneracja utraconej kości.

Czy krew podczas szczotkowania zębów to poważny objaw choroby?

Krew, która pojawia się podczas szczotkowania zębów najczęściej oznacza zapalenie. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do stomatologa, by określić przyczynę zapalenia w jamie ustnej. Często winę za taki stan rzeczy ponosi płytka nazębna. Jeśli jej nie usuwasz regularnie, może to doprowadzić do poważnej choroby przyzębia.

Czy w okresie oczekiwaniu na docelowe wypełnienie implantami lub mostami luki w uzębieniu pozostają?

Żaden nasz pacjent nawet na chwilę nie opuszcza kliniki z lukami w uzębieniu. Niezależnie od rodzaju leczenia i oczekiwania na docelową protezę, koronę, most lub w okresie, gdy implanty muszą wrosnąć w naturalną kość stosujemy rozwiązania tymczasowe. Dzięki nim nikt nawet nie zorientuje się, że poddałeś się leczeniu stomatologicznemu. Wszystko po to, abyś ani przez chwilę nie odczuwał dyskomfortu w codziennym życiu.

Pytania o implanty

Co dają implanty?

Implanty to najlepszy sposób na uzupełnienie brakującej kości w miejscu, w którym straciłeś zęba. W ten sposób nie tylko odzyskujesz nowy ząb, który pozwala normalnie funkcjonować, uśmiechać się, przeżuwać czy gryźć. Implant uzupełnia też lukę między zdrowymi zębami, które się wówczas nie przesuwają, bo mają się na czym oprzeć. Pozwala też uniknąć efektu „Baby Jagi” czyli zniekształcenia twarzy w efekcie braku zębów.

Czy brak zębów ma wpływ na zdrowie?

W wielu krajach brak nawet jednego zęba traktowany jest, jak poważne schorzenie. Zmienia rysy twarzy, powoduje problemy z uśmiechem i właściwym przeżuwaniem czy gryzieniem pokarmów, nawet prowadzi do zaniku kości. Często w efekcie braków w uzębieniu pojawiają się problemy żołądkowe i wątrobowe, ponieważ do żołądka trafia pokarm nieodpowiednio pogryziony. Jeszcze gorzej jest z chorymi zębami, które powodują zapalenia odogniskowe. Mogą być one przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych, w tym miażdżycy, chorób mózgu, nerek, wątroby.

Czy każdy może wszczepić sobie implant?

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do takiego zabiegu. Jednak zawsze przed przystąpieniem do leczenia przeprowadzamy bardzo szczegółową rozmowę, podczas której poprosimy Cię o wiele informacji dotyczących Twojego zdrowia. Jeśli bowiem masz cukrzycę, chorobę stawów lub układu krążenia wskazane są dodatkowe konsultacje. Również, jeśli palisz, na czas zabiegu i po nim trzeba ograniczyć ten nałóg, by implant nie został odrzucony. Jednak nie jest prawdą, że palacze nie mogą mieć zabiegów implantologicznych.

Jak długo trwa zabieg wszczepienia implantu?

Sam zabieg wszczepienia jednego implantu trwa bardzo krótko: od 15 do 20 minut. Polega to na wszczepieniu (wkręceniu) tytanowej śruby w naturalną tkankę kostną. Wszczepiony implant musi się zrosnąć z kością. Implanty dolne potrzebują na to około trzech miesięcy, a górne około sześciu. Wówczas na implancie mocujemy już docelową koronę lub mostek.

Czy zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny?

Wszczepienie implantu jest dziś zabiegiem mniej inwazyjnym niż usunięcie zęba. Istotniejsze jest to, że stopień integracji implantu z naturalną kością przy dzisiejszych możliwościach medycyny wynosi prawie 98-99%. Dlatego można powiedzieć, że jest to całkowicie bezpieczny i mało inwazyjny zabieg medyczny.

Pytania o protezy, korony i mosty

Czy protezy są wytrzymałym rozwiązaniem?

Jeśli posiadasz protezę, powinieneś zadbać, by co pół roku lekarz skontrolował jej stan. Jednak po pięciu – siedmiu latach podłoże protetyczne częściowo zanika, co powoduje, że proteza przestaje być idealnie dopasowana. Jest to moment, w którym należy wykonać nową protezę.

Jak długo trwa wykonanie protezy?

Zwykle protezę wykonujemy do dziesięciu dni. Jednak w sytuacjach wyjątkowych i losowych, gdy na przykład posiadana przez ciebie proteza pęknie, możliwe jest jej wykonanie nawet w jeden dzień.

Czy protezy należy wyjmować na noc?

Jeśli Twoja proteza jest osadzona na implantach, nie ma potrzeby wyjmowania jej na noc. W pozostałych przypadkach jest to jednak wskazane, ponieważ podczas snu proteza może się poluzować i blokować drogi oddechowe. Dbaj też o to, by protezy systematycznie czyścić, a najlepiej zrobić to wyjmując ją z jamy ustnej.

Jak bardzo trzeba oszlifować ząb, by założyć koronę protetyczną?

Ząb, na którym ma być osadzona korona trzeba oszlifować w trzech wymiarach. Korony mają zazwyczaj ścianki 1 lub 2 milimetrowe i o tyle trzeba zeszlifować ząb. Jest to jednak zabieg całkowicie bezbolesny i wykonywany przy miejscowym znieczuleniu.

Czy pod koronę mogą się przedostawać resztki jedzenia?

Odpowiednio przygotowaną i dopasowaną koronę, która ma być osadzona na zębie lub implancie przyklejamy tzw. Cementem stomatologicznym. Jego zadaniem jest nie tylko trwałe zamocowanie korony, ale też wypełnienie jakichkolwiek mikroszczelin, by zablokować dostawanie się pod nie pożywienia.

Kiedy można zastosować most protetyczny?

Most zębowy stosujemy wtedy, gdy pojawia nam się pojedyncza luka międzyzębowa. Warunkiem jest, aby sąsiadujące z luką zęby kwalifikowały się na filary dla mostu. W tej roli mogą też występować implanty.

Czy w miejsce mostu można wstawić implant?

Jest to możliwe. Musisz jednak pamiętać, że wtedy na zęby, które były filarami dla przęsła mostu, trzeba nałożyć korony, ponieważ te zęby są oszlifowane. Jeśli zastanawiasz się czy zastosować most czy implant, lepiej zastosować to drugie rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba będzie szlifować sąsiadujących z luką zębową zębów.

Pytania o aparat ortodontyczny

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

W przypadku małych dzieci badania zgryzu najlepiej przeprowadzić, gdy mają one już pełne uzębienie mleczne czyli w wieku około dwóch lat. Wszelkie wady zgryzu najłatwiej korygować od najmłodszych lat, ponieważ kości u dzieci są mniej uwapnione i lepiej poddają się wszelkim korektom ortodontycznym. Dorośli również mogą się poddać takiemu leczeniu, choć może ono trwać nieco dłużej.

Czy każdy może nosić aparat ortodontyczny?

Z tej grupy wykluczone są osoby cierpiące na obniżoną odporność organizmu, a także chorzy na cukrzycę. Czasami przeciwwskazaniem dla takiego leczenia są zastosowane korony lub mosty protetyczne. Poza tymi przypadkami każdy może nosić aparat ortodontyczny, o ile wcześniej wyleczy wszystkie zęby i nie występują u niego inne choroby jamy ustnej.

Czy noszenie aparatu jest bolesne?

Organizm do aparatu ortodontycznego musi się przyzwyczaić. Dlatego zaraz po jego założeniu przez około tydzień może być odczuwalny ból zębów przy nagryzaniu. Również po każdej wizycie u ortodonty i korekcie aparatu ból może występować przez około trzy dni. Jednak z czasem te okresy są coraz krótsze, bo i korekty zgryzu są coraz mniejsze.

Pytania o leczenie kanałowe

Co to jest endodoncja?

Fachowo nazywa się to leczeniem endodentycznym czyli kanałowym i polega na usunięciu chorej miazgi (nerwów) z korony i kanałów zęba oraz wypełnienie ich odpowiednim materiałem zabezpieczającym.

Od czego zależy, kiedy wstawia się plombę, a kiedy podejmuje leczenie kanałowe?

Jeśli doszło do uszkodzenia miazgi, jest ona zakażona bakteriami próchnicy, wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Kiedy jednak choroba dotyczy jedynie twardej tkanki zęba, czasem wystarczy założenie wypełnienia czyli plomby.

Czy leczenie kanałowe jest bardzo bolesne?

Stosujemy bardzo różne formy eliminowania bólu podczas zabiegów, łącznie z komputerową metodą The Wand. Dlatego leczenie kanałowe jest u nas całkowicie bezbolesne. Jednocześnie podejmujemy się takiego leczenia właśnie po to, abyś całkowicie i na zawsze pozbył się bólu, którego przyczyną jest zainfekowany ząb.

Co jest celem leczenia kanałowego?

Dla Ciebie najistotniejszy jest fakt, że całkowicie pozbędziesz się bólu zęba. Dla nas, z medycznego punktu widzenia, jest to eliminacja zakażenia groźnego dla organizmu. Praktycznie polega to na usunięciu miazgi czyli układu nerwowego zęba. Od tej pory twój ząb już nie będzie nigdy bolał ani nie będzie wrażliwy na różnice temperatur.  Jest to nie do końca dobra informacja, ponieważ jeśli ząb zaatakuje próchnica, nie będziesz tego czuł. Dlatego po leczeniu kanałowym zalecamy regularne kontrolne wizyty w gabinecie i szczególnie dokładną higienę jamy ustnej.

I like Luxdentica!

Uśmiechamy się na co dzień

i like Luxdentica

Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, który docenia naszych stałych klientów.

więcej

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja