Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lubostroń
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Lipska
Lokalizacja
Gdzie
jesteśmy?
Wrocławska
Zadzwoń do nas!
Higiena i bezpieczeństwo

Codzienna higiena jamy ustnej

O zęby należy dbać, nie tylko wtedy gdy wymagają leczenia stomatologicznego, ale przede wszystkim gdy są w dobrym stanie. Odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej  pozwala uniknąć wielu chorób i wizyt w gabinecie stomatologicznym. Zęby myjemy codziennie, a najlepiej dwa razy w ciągu dnia. Rano, aby usnąć nieświeży oddech i osad w postaci płytki nazębnej oraz przed pójściem do spania, aby zlikwidować zalegające bakterie i osad.

Co musisz wiedzieć? Etapy codziennej higieny jamy ustnej.

  • myj zęby regularnie co najmniej przez 2 min. używając odpowiedniej dla siebie szczoteczki ręcznej lub elektrycznej
    Zobacz nasz sklep z dedykowanymi dla każdego zestawami do codziennej higieny
  • używaj nici dentystycznych w celu usunięcia zalegających pomiędzy zębami resztek pokarmu
  • używaj płynów do płukania ust (pomagają oczyścić trudno dostępne miejsca, redukują ilość bakterii)
  • jeżeli chcesz możesz alternatywnie zamiast nici dentystycznej używać irygatora np. proponowanego przez nas: IRYGATOR WATERPIK WP-462 E Black
  • używaj właściwych past do zębów (skonsultuj swój wybór z dentystą)
  • pamiętaj o wizytach kontrolnych u stomatologa oraz wykonaniu przynajmniej 1 raz na 6 miesięcy zabiegu higienizacyjnego w gabinecie dentystycznym

Zabiegi higienizacyjne w gabinecie dentystycznym

Zabiegi higienizacyjne warto wykonywać co najmniej dwa razy do roku. To niezbędne minimum, które uchroni zęby przed chorobami i zapewni Ci odpowiedni komfort estetyczny. Bo czyste, białe zęby to najlepsza wizytówka Twojej osoby. 

Skaling

Polega na usunięciu płytki oraz twardych złogów tzw. kamienia, znajdujących się zarówno nad jak i pod dziąsłem. Do tego celu używamy specjalnego urządzenia zwanego AIRFLOW PROPHYLAXIS MASTER, którego końcówka w trakcie pracy zostaje wprowadzona w drgania. Drgania te powodują rozkruszanie kamienia i odrywanie go od powierzchni zębów. To ważny zabieg profilaktyczny oraz leczniczy przy stanach zapalnych dziąseł. Pozwala utrzymać dziąsła w dobrej kondycji bez krwawień. Według zaleceń zabieg skalingu powinien być wykonywany nie rzadziej jak raz na pół roku. Długo zaniechany, może powodować przekształcenie się stanów zapalnych dziąsłowych w stany zapalne przyzębia (czyli kości).Dzięki specjalnej technice skating potrafimy przeprowadzić w pełny komforcie dla pacjenta.

Piaskowanie

Po piaskowaniu zęby stają się wyraźnie jaśniejsze i gładsze. Zabieg usuwa miękką płytkę nazębną oraz ciemne osady pokrywające często całe powierzchnie zębów. Do tego celu używamy także urządzenia AIRFLOW PROPHYLAXIS MASTER, które pod ciśnieniem wyrzuca mieszaninę specjalnego piasku, wody i powietrza w powierzchnię zęba, usuwając zabrudzenia i polerując szkliwo. Do zabiegu piaskowania stosujemy wyjątkowy i profesjonalny piasek Airflow Plus który jest bezpieczny dla szkliwa, dziąseł (również dla implantów, koron i aparatów ortodontycznych). Piaskowanie zaleca się również: przed wymianą wypełnień, przed doborem ostatecznego koloru uzupełnień protetycznych oraz wybielaniem zębów. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest kwestią indywidualną, jednak najczęściej łączymy go z zabiegiem skalingu.

Efekt piaskowania ludzkiego szkliwa po 5 sekundach
Efekt piaskowania ludzkiego szkliwa po 5 sekundach

Polerowanie

Jest to najczęściej zabieg wykańczający skaling oraz piaskowanie. Wykonujemy najczęściej dotychczas przy użyciu specjalnych szczoteczek, gumek oraz past o odpowiedniej ścieralności. Dzisiaj często odchodzimy od stosowania polerowania zębów po zabiegach higienizacji. Powodem braku konieczności wypolerowania zębów jest to że używanie piasku Airflow PLUS z firmy EMS który nie powoduje powstawania zarysowań szkliwa.

Dlaczego nigdy więcej pasty do polerowania?
Dlaczego nigdy więcej pasty do polerowania?

Fluoryzacja

Przeprowadzany najczęściej na koniec oczyszczania w gabinecie. Ma na celu wzmocnienie zębów przez dostarczenie związków fluoru do szkliwa. Zabieg fluoryzacji może mieć różną formę. Najczęściej jest to wcieranie lakieru fluorowego w powierzchnie zębów lub okład z piany na specjalnych łyżkach. Fluor ma mocne działanie przeciwpróchnicowe i jest niezbędny w prawidłowym rozwoju zębów, szczególnie u dzieci.

Etapy higieny jamy ustnej dla osób noszących protezy

Protezy ruchome wymagają należytej pielęgnacji, dlatego ważne jest aby czyścić je codziennie. Równie istotna, jak właściwe zadbanie o samą protezę,  jest odpowiednia higiena jamy ustnej. 

W jaki sposób czyścić protezy ruchome? Co musisz wiedzieć?

  • Po jedzeniu wyjmij i przepłucz protezy. Rób to w taki sposób, aby skutecznie usunąć resztki jedzenia. Dla bezpieczeństwa, aby nie doszło do zniszczenia protezy wskutek jej przypadkowego upuszczenia, możesz na blacie lub w zlewie położyć ręcznik, ewentualnie wpuścić do zlewu trochę wody. Czyść protezy ostrożnie. Upewnij się, że podczas czyszczenia nie zginasz ani nie uszkadzasz plastiku lub klamer.
  • Po zdjęciu protez wyczyść usta. Aby oczyścić język, policzki i podniebienie używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli stosujesz protezy używając kleju, usuń go zupełnie z powierzchni dziąseł.
  • Kiedy kładziesz się spać nie zdejmuj protezy.Zdejmuj na noc protezę tylko jeżeli twój dentysta wydał Ci takie zalecenie.
  • Używaj specjalistycznych, dedykowanych do czyszczenia protez środków. NIGDY NIE używaj środków do czyszczenia protez w jamie ustnej!
  • Natychmiast skontaktuj się ze swoim dentystą, jeśli protezy się poluzują. Luźne protezy mogą powodować podrażnienia, rany i infekcje.
  • Unikaj szczotek ze sztywnym włosiem oraz bardzo silnych środków czyszczących ponieważ mogą one uszkodzić protezę.
  • Nie używaj wybielających past do zębów, które często zawierają nadtlenek wodoru i sodę oczyszczoną. Nie używaj również żadnych innych wybielaczy ponieważ mogą one zmienić lub negatywnie wpłynąć na kolor zębów protezy.
  • Nigdy nie wkładaj protez zębowych z metalowymi mocowaniami do roztworów zawierających chlor, ponieważ mogą one zmatowić i skorodować użyty do wykonania protezy metal.
  • Używanie bardzo gorącej lub wrzącej wody może doprowadzić do deformacji protezy. Unikaj tego.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego stałego

Stosuj wszystkie zalecenia opisane w  Codzienna higiena jamy ustnej oraz poniższych wskazówek:

  • Ważne jest aby podczas leczenia ortodontycznego używać nici dentystycznych do oczyszczania trudno dostępnych powierzchni między zębami. Ortodonta prowadzący leczenie zarekomenduje odpowiednie nici i szczoteczki, a higienistka stomatologiczna przedstawi sposób w jaki należy je używać.
  • Szczoteczki o miękkim włosiu idealnie nadają się do czyszczenia zębów na których osadzone są aparaty ortodontyczne. Rozpocznij szczotkowanie pod kątem 45 stopni na linii dziąseł, wykonując małe okrężne ruchy. Następnie oczyść powierzchnie przy na zamkach ortodontycznych, pochylając szczoteczkę w dół, tak aby skupić wykonywaną czynność przez chwilę na każdym zamku. Na koniec zmień położenie szczoteczki, odchylając ją do góry, tak aby dostać się pod dolną część zamka oraz drut. Do szczotkowania używamy dobrej jakości pasty z zawartością fluoru.
  • Po umyciu aparatu i zębów przepłucz jamę ustną płynem do płukania jamy ustnej w celu usunięcia pozostałych resztek jedzenia, bakterii oraz w celu redukcji kamienia nazębnego.
  • Nie używaj past wybielających.
  • W przypadku podrażnień dziąseł stosuj odpowiednie żele stomatologiczne.
  • Dbaj o to aby dokładnie oczyszczać wszystkie elementy aparatu.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do wielu groźnych chorób i infekcji. 

Dynamiczna nawigacja 3D X-Guide


Przełomowa technologia stomatologiczna nawiązująca do najbardziej wymagających zabiegów neurochirurgicznych. To jak porównanie nawigacji GPS do używanych kiedyś papierowych map kartograficznych.

Więcej

I like Luxdentica!

Uśmiechamy się na co dzień

i like Luxdentica

Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy specjalny program, który docenia naszych stałych klientów.

więcej

Global Clinic Rating

Światowy poziom stomatologii

Global Clinic Rating - nr 1 w Krakowie

Luxdentica najlepszą krakowską kliniką stomatologiczną.

Bufet
Bufet
Gabinet przyjazny dziecku
Gabinet przyjazny dziecku
RTG
RTG
WiFi
WiFi
TV
TV
Pantomograf
Pantomograf
Parking
Parking
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Bezbolesne znieczulenie
Bezbolesne znieczulenie
Płatność kartami
Płatność kartami
Kredytowanie leczenia
Kredytowanie leczenia
Klimatyzacja
Klimatyzacja