Braki w uzębieniu to kłopot. Estetyczny - szczególnie gdy dotyczy zębów przednich i zdrowotny, kiedy brak zębów powoduje liczne dysfunkcje w postaci wady zgryzu czy zaburzeń żucia. W obu przypadkach niedobór w uzębieniu może negatywnie przełożyć się na funkcjonowanie całego organizmu.
Bóle głowy, przeciążenie innych zębów, zaburzenia czynnościowe żuchwy i szczęki, zanik kości w zębodole to tylko kilka możliwych reakcji organizmu spowodowanych utratą zęba lub zębów.
Problem zaczyna się już od braku jednego z nich. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym efektem Godona. To zjawisko, w którym zęby sąsiadujące z luką po usuniętym zębie zaczynają się stopniowo uchylać w stronę ubytku. Dzieje się tak dlatego, że zęby otaczające ubytek w łuku zębowym nie mają już oparcia i m.in. wskutek zaniku kości w zębodole przesuwają się w stronę „wolnego” miejsca. To tak jakby ze ściśle przylegającego płotu wyjąć jeden lub dwa szczeble - zaburzona zostaje cała jego struktura, przy czym najbardziej widoczny efekt jest przy samym brakującym elemencie.
Innym z objawów efektu Godona jest wysuwanie się zęba przeciwstawnego do usuniętego. Na przykład jeżeli straciliśmy jeden z dolnych zębów w żuchwie, to jego odpowiednik w szczęce nie będzie miał podparcia i samoczynnie będzie wysuwał się ku dołowi. W efekcie zaburzona zostanie cała struktura linii koron pozostałych zębów, co przyczynić się może do powstania wady zgryzu.
Taka dysfunkcja może mieć również poważny wpływ na proces leczenia zachowawczego. Gdy ząb zmienił swoje naturalne ułożenie, a lekarz stomatolog umieszcza w nim wypełnienie (plombę) to istnieje prawdopodobieństwo, że na skutek nieodpowiedniego tarcia i położenia w stosunku do innych zębów, wypełnienie to będzie miało znacznie krótszy żywot niż plomba umieszona we właściwym, zdrowym układzie zębowym.
Jak się okazuje im dłuższa przerwa w uzupełnieniu luki pozostałej po usuniętym zębie tym gorzej dla całej struktury twarzoczaszki. Już kilka miesięcy po wyrwaniu można (np. na przykładzie obserwacji panoramicznych zdjęć RTG) zobaczyć zmiany świadczące o przeciążeniu innych zębów, ich przesuwaniu się i rozpoczynających się procesach, które w przyszłości doprowadzić mogą nawet do zaburzeń okluzyjnych.
Długotrwały brak zębów powoduje zanik kości wyrostka zębodołowego. Oznacza to, że jeśli odsuwamy znacząco w czasie implementację nowego sztucznego zęba w miejsce ubytku to im później się to stanie (mówimy bardziej o latach niż dniach lub miesiącach) tym bardziej narażamy się na potrzebę odbudowy kości w tym miejscu. W skrajnych przypadkach, gdy Pacjent utracił większość swoich zębów, bardzo utrudnione jest osadzenie implantów i często konieczne jest wykonanie protezy całkowitej.
Na sam koniec warto przypomnieć bardzo niechlubną statystykę. Z danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że statystyczny Polak po 35. roku życia nie ma aż 11 z 32 zębów. Z przeprowadzonych zaś dwa lata temu przez GSK Consumer Healthcare badań dowiadujemy się, że ponad połowa naszych rodaków po 40. roku życia nosi protezy, a połowa osób po 65. roku życia jest już całkowicie bezzębna…
Dlatego bardzo istotne jest, aby już w momencie podjęcia decyzji o usunięciu zęba lub zębów mieć plan na ich odbudowę. W Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie usuwamy zęby Pacjentów tylko w sytuacji, gdy nie ma szans na pozytywne leczenie innymi metodami. W Luxdentica planujemy strukturalnie odbudowę zębów w taki sposób, aby proces przywracania pełnej funkcjonalności i estetyki był jak najkrótszy i najmniej inwazyjny. Proponujemy różne sposoby implementacji nowych, sztucznych zębów w zależności od indywidualnego stanu uzębienia, potrzeb oraz możliwości i predyspozycji Pacjenta. Zapewniamy kompleksową metodykę leczenia, przedstawiamy plan, warunki finansowania, służymy całodobowym wsparciem w postaci usług indywidualnego Opiekuna Pacjenta. Wyjaśniamy, precyzujemy, pomagamy w podjęciu optymalnej decyzji.