Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze i mineralne sprzyja zdrowiu i ma niebagatelny wpływ na właściwe funkcjonowanie całego organizmu, w tym zębów i dziąseł. Właściwa dieta składająca się z owoców, warzyw, pokarmów białkowych, pokarmów bogatych w wapń i produktów pełnoziarnistych przy jednoczesnej dbałości o zęby znacząco zmniejsza występowanie takich chorób jak próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz ich pochodne.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na świeże warzywa i owoce, ze względu na ich wysoką wartość odżywczą oraz (często nie braną pod uwagę) dodatkową korzyść w zakresie czyszczenia zębów. Również produkty bogate w wapń, takie jak niskotłuszczowe lub beztłuszczowe mleko, jogurty czy sery, produkty sojowe, ryby, migdały, ciemnozielone warzywa liściaste pomagają wzmocnić zęby i kości. Na przykład jedzenie świeżych, chrupiących warzyw i owoców powoduje wydzielanie śliny, która wraz z wodą pomaga zmyć płytkę nazębną. Istotne są również spożywanie pełnoziarnistego pieczywa oraz morskich ryb.
Ziarna zbóż zawierają fosfor, niezbędny do właściwej mineralizacji zębów. Jedzenie razowego chleba zwiększa produkcję śliny, co działa ochronnie na zęby poprzez wymywanie przyczepionych do zębów resztek pokarmu. Jest w nim dużo magnezu, który zapobiega rozwojowi próchnicy.
Surowe warzywa mają pozytywny wpływ na zęby. Kalarepa, marchew, rzodkiewka, seler naciowy, jedzone na surowo, znakomicie oczyszczają powierzchnię zębów. Również wszelkiego rodzaju „chrupiące potrawy” są doskonałymi naturalnymi środkami do ich czyszczenia, stymulują bowiem przepływ śliny, która pomaga usuwać cząsteczki jedzenia i bakterie. Świeże, chrupiące warzywa zawierają wiele ważnych minerałów i witamin potrzebnych w odpowiednim, naturalnym utrzymaniu higieny jamy ustnej.
Zdrowe, liściaste warzywa są bogate w wapń, kwas foliowy i wiele ważnych witamin i minerałów. Świeże, zielone warzywa liściaste również pomagają w czyszczeniu zębów.
Jedzenie jabłek lub innych twardych włóknistych owoców może pomóc w oczyszczeniu zębów i zwiększyć wydzielanie śliny, która pomaga zneutralizować kwas pozostały po ich spożyciu. I chociaż słodki sok jabłkowy może przyczyniać się do próchnicy zębów, świeże jabłka są wskazane w codziennej diecie - żucie włóknistej konsystencji jabłek stymuluje dziąsła, dodatkowo redukując bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy.W przeciwieństwie do wielu innych kwaśnych owoców, świeże gruszki dobrze neutralizują kwasy w ustach.
Zawierają trzy ważne składniki: wapń, fosfor i witaminę D. To przede wszystkim od nich zależy właściwa gospodarka wapniowo-fosforanowa w organizmie i co za tym idzie odpowiednia kondycja zębów. Ryby to także ważne dla organizmu kwasy omega-3, które wspomagają przyswajanie wapnia. To właśnie dlatego osoby, które często jedzą ryby, zwykle mają mocne i zdrowe zęby.
Ze względu na dużą zawartość fluoru (szklanka herbaty dostarcza do 0,2 mg tego pierwiastka) herbata wzmacnia szkliwo i utrudnia tworzenie się płytki nazębnej. Pomaga walczyć z próchnicą i chorobami przyzębia.
Picie odpowiednio zmineralizowanej wody pomaga zachować zdrowe zęby - zwłaszcza jeśli jest fluoryzowana. Picie wody z fluorem, jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej korzystnych sposobów zapobiegania próchnicy. Woda pomaga zmywać cząsteczki jedzenia i utrzymuje wysoki poziom śliny.