Ból lub mrowienie podczas jedzenia i picia (szczególnie zimnych pokarmów i płynów) mogą być oznaką nadwrażliwości zębów. Częstotliwość i nasilenie bólu bywają bardzo zmienne, ale jeśli nadwrażliwość zostanie prawidłowo zdiagnozowana i zastosowany zostanie odpowiedni plan leczenia to można ją skutecznie wyeliminować.
Aż 75% osób z nadwrażliwością zgłasza ból przy zetknięciu zębów z czymś bardzo zimnym. Ból bywa zazwyczaj ostry i nagły. Wśród innych elementów wywołujących nadwrażliwość wymieniane są następujące bodźce:
Niektóre osoby mają nadwrażliwe zęby z powodu krzywego zgryzu lub zbyt mocnego zaciskania zębów podczas snu(zgrzytanie zębami - bruksizm). W innych przypadkach nadwrażliwość może być wynikiem niewłaściwie położnych uzupełnień. Taki nadmierny nacisk na zęby powoduje odsłonięcie warstwy tkanki znajdującej się pod twardym szkliwem, zwanej zębiną. Zębina - w bardzo dużym uproszczeniu - składa się z mikroskopijnych rurek wypełnionych płynem. Kiedy te rurki wchodzą w kontakt z gorącymi lub zimnymi płynami, pokarmami, innymi zębami, powoduje to silny ból i duży dyskomfort.
Recesja dziąseł, odsłonięcie szyjek zębów to główne przyczyny nadwrażliwości zębiny. Można uniknąć tego problemu, stosując m.in. zdrowe praktyki żywieniowe i odpowiednią higienę jamy ustnej. Częstą przyczyną nadwrażliwości jest także mechaniczne odsłonięcie zębiny podczas zbyt energicznego szczotkowania zębów. Dlatego dość ważne jest umiejętne dobranie twardości szczoteczki do właściwości swoich zębów oraz stosowanie nieurazowej techniki szczotkowania zębów (takiej jak na przykład zmodyfikowana technika Bassa). Pomoże to zapobiegać cofaniu się dziąseł i ścieraniu się zębów wokół szyjek. Należy stosować też nieścierne pasty do zębów zawierające fluor oraz myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, po dwie minuty. Należyunikać nadmiernego spożywania kwaśnych potraw i napojów, ale jeśli do tego już dochodzi to trzeba jeść je w porze głównych posiłków. Co ważne, zębów nie należy myć bezpośrednio po spożyciu kwaśnych potraw lub napojów, ale najlepiej co najmniej 30 minut później. Zaleca się również, aby każdy, kto cierpi na refluks żołądkowy, szukał pomocy medycznej, w celu zapobiegania kwaśnemu środowisku jamy ustnej.
Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego trybu leczenia jest właściwe zdiagnozowanie przyczyn i zrozumienie czym spowodowana jest nadwrażliwość zębów. Różne przyczyny występowania nadwrażliwości oznaczają, że nie ma niestety jednego uniwersalnego rozwiązania tego schorzenia. Dlatego w zależności od danego przypadku stosowane są następujące metody leczenia lub profilaktyki stomatologicznej:
W Centrum Stomatologicznym Luxdentica w Krakowie prowadzimy programy instruktażowe jak należy poprawnie myć zęby, doradzamy jakich przyborów i past używać w przypadku wystąpienia problemu nadwrażliwości zębów. W przypadkach wymagających interwencji stomatologicznej szczegółowo opracowujemy plan i metodykę leczenia.