Metoda postępowania jest zawsze taka sama. Jeśli złamałeś, wyszczerbiłeś lub w jakikolwiek inny sposób uszkodziłeś strukturę zęba - jak najszybciej udaj się do dentysty. W przeciwnym razie ząb może ulec dalszemu uszkodzeniu lub zakażeniu, co w końcowym, skrajnym efekcie może spowodować nawet jego utratę.
Jeśli pęknięcie lub złamanie ma ostrą lub poszarpaną krawędź, warto osłonić ją kawałkiem woskowej parafiny lub gumy do żucia (bez cukru). Unikniemy wtedy prawdopodobieństwa przecięcia języka lub wewnętrznej strony policzka oraz osłonimy otwartą część zęba. Jeżeli posiadamy złamany kawałek zęba, zabezpieczmy go poprzez wsadzenie do roztworu soli fizjologicznej albo do mleka i jak najszybciej jak to możliwe udajmy się do dentysty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku nienaruszenia struktur korzenia lub miazgi będzie można skutecznie przykleić odłamany fragment do pozostałego na swoim miejscu w jamie ustnej zęba.
Leczenie złamanego lub wyszczerbionego zęba zależy od stopnia jego uszkodzenia. Jeśli odłamał się tylko drobny kawałek lub uszkodzone zostało jedynie szkliwo, naprawę zęba można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Poważnie uszkodzony lub złamany ząb może wymagać dłuższej i bardziej kosztownej procedury naprawczej. Oto kilka sposobów, gdy dentysta może skutecznie wyleczyć złamany lub uszkodzony ząb.
Jeśli odłupany został tylko mały kawałek szkliwa zębów, dentysta może naprawić uszkodzenie za pomocą wypełnienia. Jeśli naprawa dotyczy przednich zębów, dentysta prawdopodobnie zastosuje procedurę bondingu, która wykorzystuje żywicę kompozytową do odrestaurowania złamanego lub uszczerbionego zęba.
Bonding to nieskomplikowana procedura, która zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulania. Aby naprawić ząb, dentysta najpierw wytrawia jego powierzchnię płynem lub żelem w celu nadania jej szorstkości i przyklejenia materiału wiążącego. Następnie na ząb nakładany jest klej, a później żywica w kolorze zęba. Po uformowaniu materiału łączącego w taki sposób, aby wyglądem idealnie przypominał inne zęby pacjenta, stomatolog utwardzi materiał za pomocą promieniowania ultrafioletowego.
Również licówka dentystyczna może przywrócić zdrowy wygląd uszkodzonego zęba. Licówka dentystyczna to cienka powłoka z porcelany lub materiału kompozytowego w kolorze zęba, która pokrywa cały jego przód (podobnie jak paznokieć przykrywa końcową część palca).
Jeśli odłamany został duży kawałek zęba, dentysta może zeszlifować lub spiłować jego część i przykryć go koroną lub uzupełnieniem protetycznym onlay, inlay, overlay. Korony mogą być wykonane z metalu, porcelany połączonej z metalem, z żywicy kompozytowej lub porcelany (cyrkon). Korony wykonane w całości z metalu są uważane przez specjalistów za najsilniejsze i najtrwalsze. Zaletą koron porcelanowych i żywicznych jest to, że wyglądem przypominają doskonale prawdziwe zęby (podobnie korony wykonane z cyrkonu, które z wyglądu są praktycznie nieodróżnialne od oryginalnych zębów).
Jeśli odprysk lub pęknięcie zęba jest na tyle duże, że odsłania jego miazgę (środek zęba zawierający nerwy i naczynia krwionośne) wtedy jest niemal pewne, że bakterie z jamy ustnej przedostaną się do środka i zainfekują system korzeniowy. Wtedy należy wprowadzić leczenie endodontyczne. Leczenie kanałowe polega na usunięciu martwej miazgi, oczyszczeniu kanału korzeniowego, a następnie jego uszczelnieniu.W większości przypadków wyleczony w ten sposób, złamany ząb należy przykryć koroną, aby skutecznie zabezpieczyć uszkodzenie.
Za pomocą odpowiednich – dobranych do indywidualnego problemu – metod leczenia stomatologicznego. Nasi dentyści, endodonci, protetycy, chirurdzy stomatologiczni są zawsze do Państwa dyspozycji w nagłych przypadkach, które wymagają szybkiej i skutecznej interwencji.