Pandemia COVID-19 dotyka cały świat. Rośnie ryzyko infekcji. Wśród grup szczególnie narażonych na bezpośredni kontakt z wirusem są studenci stomatologii, u których zaobserwowano z tego powodu znaczący wzrost stresu.
Niepokój odzwierciedla obawy o zawód dentysty aż u jednej trzeciej uczestników, którzy jak się okazuje, potrzebują usług doradczych oraz pomocy psychologicznej.
Uniwersytet Umm Al-Qura w Arabii Saudyjskiej postanowił zbadać i ocenić poziomu stresu i lęku związanego z COVID-19 wśród studentów stomatologii. Badaniu poddano również takie aspekty jak zmiany nawyków higienicznych i społecznych, a także subiektywnych obaw dotyczących zawodu dentysty.
Kwestionariusz został wysłany do studentów Kolegium Stomatologii Uniwersytetu Umm Al-Qura. Pytano o dane demograficzne, poziom zmiany higieny osobistej i nawyków społecznych, postrzeganie przez studentów wystarczającej ilości informacji otrzymanych w czasie epidemii i ich źródła, subiektywne obawy dotyczące zawodu dentysty oraz zespół lęku uogólnionego 7-punktowy (GAD-7). Otrzymano dwieście pięćdziesiąt osiem odpowiedzi.
Po opracowaniu wyników okazało się, że umiarkowany i silny lęk zaobserwowało odpowiednio 17% i 4% studentów, z nieistotnymi powiązaniami między lękiem a płcią lub poziomem nauki. Wysoki odsetek studentów (46,5% do 62,4%) zgłosił wielką zmianę w większości nawyków higienicznych i społecznych z bardzo istotnym związkiem między zmianą w zakupie większej ilości środków odkażających, a poziomem niepokoju. Czterdzieści sześć procent zgodziło się, że ich wyniki w pracy nie były najlepsze, a 31% zgłosiło możliwy zamiar zmiany zawodu (częściej uczniowie płci męskiej - 63,8%).
Opracowano na podstawie materiałów The Open Dentistry Journal.