Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, to zabieg stosowany w przypadku nieodwracalnej infekcji miazgi zęba. Jest to jedyna skuteczna metoda leczenia stanu zapalnego unerwionej i unaczynionej tkanki zębowej, zaatakowanej przez drobnoustroje. Infekcja wynika zazwyczaj z nieleczonej próchnicy zęba i powoduje ból, nasilający się podczas jedzenia lub pod wpływem niskich i wysokich temperatur. Stan nieodwracalnego zapalenia zęba wymaga jak najszybszej interwencji – w przeciwnym razie może przeobrazić się w martwicę zęba i zapalenie okolicznych tkanek. W gabinecie stomatologicznym realizujemy pełen zabieg usunięcia zmienionej chorobowo miazgi i wypełnienia oczyszczonego kanału w celu zapobieżenia ukruszeniom i złamaniom wyleczonego zęba.
Nasze usługi obejmują leczenie dostosowane do aktualnego stanu miazgi zęba – w przypadku odwracalnego jej zapalenia możliwe jest leczenie biologiczne przy pomocy specjalnego preparatu zabezpieczającego ubytek próchniczy. Pozwala to pacjentowi zachować żywy ząb i zapobiega dalszemu postępowi zmian chorobowych. Endodoncja, polegająca na całkowitym usunięciu miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, jest krokiem, który podejmujemy w przypadku długotrwałego stanu zapalnego. Leczenie kanałowe Kraków wykona u nas z zastosowaniem najlepszych narzędzi stomatologicznych i preparatów używanych podczas zabiegu. Płukankami antyseptycznymi dezynfekujemy oczyszczone kanały korzeniowe, które poszerzamy przy użyciu narzędzi maszynowych, aby usunąć możliwie pozostałe drobnoustroje i nie dopuścić do zapalenia zębiny. Dbamy o zablokowanie dostępu śliny do pola zabiegowego celem jego skutecznego przeprowadzenia, aż opracowane kanały zostaną osuszone i szczelnie wypełnione odpowiednim materiałem. W celu ograniczenia bolesności zabiegu stosowane jest znieczulenie – warto zdecydować się na leczenie kanałowe zamiast usunięcia zęba, gdyż najnowsze technologie umożliwiają dużo bardziej komfortowy jego przebieg niż w przeszłości.
W szczególnych przypadkach, takich jak martwica miazgi lub zgorzel zęba, stosujemy specjalistyczne metody leczenia z użyciem silnych środków odkażających. Zbyt późne zgłoszenie problemu może skutkować tym, że konieczne będzie nacięcie chirurgiczne lub doustne przyjmowanie antybiotyków, aby zakażenie nie objęło reszty organizmu.
Nowoczesność zabiegów związana jest z zastosowaniem mikroskopu, który pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć oczyszczane miejsce. Leczenie kanałowe pod mikroskopem Kraków uzna za dużo mniej inwazyjne, niż tradycyjna metoda endodoncji. To dlatego, że powiększenie obrazu leczonego zęba skutkuje większą precyzją działania, co przekłada się na znacznie mniejszą liczbę powikłań. Wysokiej klasy mikroskop operacyjny pozwala uzyskać powiększenie od 6 do 25 razy, dostosować oświetlenie i przyjrzeć się strukturom niewidocznym gołym okiem, jakimi są kanały korzeniowe zęba. Pomaga także skutecznie dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej, na przykład w trakcie leczenia zębów trzonowych lub nietypowo umiejscowionych czy też niedrożnych kanałów, będących skutkiem zwyrodnień. Niedrożne kanały zwiększają ryzyko powikłań takich jak perforacja zęba, dlatego wspomożenie leczenia kanałowego obrazem mikroskopowym bardzo pomaga w trudnych przypadkach. Chodzi o to, by kanały wyleczonego zęba nie ulegały wtórnym infekcjom, na które są narażone podczas długotrwałego zabiegu – mikroskop przyspiesza leczenie i zwiększa jego skuteczność. Pomaga również w usuwaniu złamanych narzędzi stomatologicznych lub ukruszonych odłamków zębów.
Komplikacje i ryzyko powikłań pozabiegowych mogą generować: zakrzywione kanały korzeniowe, obliteracja kanałów związana z wiekiem, perforacja dna komory zębowej czy występowanie zębiniaków. Niekiedy trudny w ocenie na podstawie zdjęcia radiologicznego uraz mechaniczny może skutkować nieudanym zabiegiem. Jeśli leczenie kanałowe pod mikroskopem Kraków nie wystarczy, by zapobiec powikłaniom, można wykonać powtórną endodoncję. Usuwane jest wtedy pierwotne wypełnienie zęba, a cała procedura oczyszczania i dezynfekcji wykonywana jest ponownie.
Umawiając się na zabieg, pacjent powinien wiedzieć, jak właściwie przygotować się do niego i ułatwić jego przebieg. W przypadku leczenia kanałowego nie są wymagane szczególne działania – pacjent powinien być wypoczęty i zjeść coś przed zabiegiem, który może trwać stosunkowo długo i wiązać się z bólem. Przed leczeniem kanałowym lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i ocenia zdjęcie radiologiczne zęba, który będzie poddany leczeniu. W rzadkich przypadkach, kiedy wymagane jest znieczulenie ogólne pacjenta, należy dostarczyć wyniki aktualnych badań laboratoryjnych.
W gabinecie stomatologicznym leczenie kanałowe Kraków otrzyma po uprzednim umówieniu się pacjenta na wizytę. Należy pamiętać, że przebieg i rezultaty zabiegu w dużej mierze zależą od indywidualnego stanu zdrowia, przebytych wcześniej zabiegów oraz od momentu zdecydowania się na leczenie.