Scaling, piaskowanie, fluoryzacja to trzy ważne zabiegi, które pomagają utrzymać zęby w odpowiedniej czystości. Pod warunkiem, że będzie się je wykonywać co najmniej raz na kilka miesięcy, (nie rzadziej niż raz w roku). Higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznymnie wymaga obecności dentysty.
Przeprowadza ją higienistka stomatologiczna. Czas zabiegu wynosi zazwyczaj kilkanaście minut, jest w zasadzie całkowicie bezbolesny. U osób z dużą nadwrażliwością może powodować jedynie odczucie lekkiego dyskomfortu.
Pierwszym elementem higienizacji jest scaling, czyli mechaniczne lub chemiczne usuwanie kamienia nazębnego. Najbardziej rozpowszechnioną obecnie metodą jest scaling ultradźwiękowy. Zęby oczyszczane są za pomocą wibrującej końcówki, która odłupuje kamień nazębny. W celu chłodzenia instrumentu i całkowitego oczyszczenia zębów z pozostałych cząstek kamienia urządzenie zaopatrzone jest w strumień wody, który wypłukuje pozostałości kamienia. Istnieją również instrumenty skalujące, które wykorzystują fale dźwiękowe lub fale laserowe. Działanie tych urządzeń jest podobne jak przy zastosowaniu skalera ultradźwiękowego. Zabieg może być również realizowany przy zastosowaniu środków chemicznych, które rozpuszczają kamień nazębny. Rozpuszczony kamień jest usuwany poprzez odpowiednie wypłukanie jamy ustnej.
Ze względu na miejsce usuwania kamienia nazębnego wykonuje się dwa rodzaje scalingu:
Pacjenci dobrze znoszą scaling zębów. Przy nadwrażliwości dziąseł lub w przypadku wykonywania scalingu poddziąsłowego można zastosować znieczulenie miejscowe.
Drugim etapem higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie.
Zabieg piaskowania jest bezbolesny i polega na oczyszczaniu zębów za pomocą specjalnego urządzenia (piaskarki) które kieruje strumień piasku stomatologicznego pod odpowiednim ciśnieniem w stronę zębów, usuwając z nich przebarwienia. Co prawda piaskowanie zębów nie jest czynnością obligatoryjną przy higienizacji jamy ustnej, ale zaleca się jej wykonanie w celu usunięcia potencjalnych ognisk zapalnych, usunięcia przebarwień zębów, czy po prostu ze względów estetycznych.Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być stan zapalny jamy ustnej (np. poważne ubytki i znacznie rozwinięta próchnica) oraz zapalenie dziąseł.Większość pacjentów bardzo dobrze znosi zabieg piaskowania zębów. Pacjent odczuwa lekkie mrowienie w okolicy podania piasku dentystycznego. Piasek dentystyczny wraz ze strumieniem wody odsysany jest z jamy ustnej za pomocą ssawki dentystycznej.
Etap trzeci - Fluoryzacja
Zabieg fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym polega na osadzeniu na zębach przez kilka minut silnie skoncentrowanej pianki lub żelu, który zostaje wchłonięty przez zęby. Fluor jest powszechnie stosowany w stomatologii do wzmacniania szkliwa-zewnętrznej warstwy zębów. Fluor pomaga zapobiegać próchnicy. Po zabiegu zaleca się unikanie jedzenia lub picia silnie barwiących napojów lub pokarmów.
W Centrum Stomatologii Luxdentica stosujemy najnowocześniejszą z metod higienizacji jamy ustnej. Jest nią Guided Biofilm Therapy. GBT obejmuje protokoły zabiegowe oparte o indywidualną diagnozę stanu jamy ustnej pacjenta. Leczenie jest prowadzone w sposób minimalnie inwazyjny, przy zachowaniu maksymalnego poziomu komfortu i bezpieczeństwa. GBT zawiera również instruktaż higieny jamy ustnej z wykorzystaniem elektrycznych szczoteczek do zębów i irygatów oraz edukację pacjenta dla jak najdłuższego utrzymania zębów własnych i implantów.