Wypełnienie inlay jest nowoczesną technika stomatologiczną, która z powodzeniem zastępuje tradycyjne wypełnienia. Jest to dobra alternatywa dla bezpośredniej odbudowy wykonanej z kompozytu, amalgamatu lub szklanego jonomeru. Wkłady inlay stosuje się w leczeniu zębów uszkodzonych mechanicznie, a także w wypełnianiu rozległych ubytków powstałych na przykład w trakcie leczenia kanałowego.
Wypełnienie inlay to porcelanowy wkład, który we fragmencie zastępuje naturalną koronę zęba. Inlay zakładany jest do wewnątrz w taki sposób, aby przynajmniej dwie jego powierzchnie stykały się z wewnętrzną częścią korony prawdziwego zęba.
Wypełnienie inlay zakłada się w zębach trzonowych lub przedtrzonowych, gdy ząb doznał zbyt dużego uszkodzenia, aby utrzymać podstawowe wypełnienie, ale nie jest na tyle uszkodzony, aby była konieczność założenia korony. W praktyce oznacza to, że zastosowanie wkładów inlay dotyczy takich zębów jak: czwórki, piątki, szóstki, siódemki i bardzo sporadycznie ósemki.
Wypełnienia inlay są trwałe i odporne na ścieranie. Wkłady inlay wzmacniają ząb i nadają mu bardziej estetyczny wygląd niż w przypadku tradycyjnego wypełnienia. Stomatolog może bardzo dokładnie dopasować odcień kolorystyczny, tak aby jego barwa była identyczna jak ząb w którym został osadzony i niemal wcale nie różniła się od zębów z nim sąsiadujących.
Najważniejsze jest aby ząb w którym ma być umieszczone wypełnienie inlay był zdrowy. Dlatego przed założeniem wypełnienia ząb jest leczony i oczyszczany w taki sam sposób jak robi się to w przypadku tradycyjnych wypełnień. Do tak przygotowanej korony zęba wkłada się masę plastyczną w celu pozyskania odcisku. Odcisk trafia następnie do pracowni protetycznej, która realizuje właściwe wypełnienie inlay. Do momentu gdy gotowy wkład powróci z pracowni protetycznej stomatolog zakłada w zębie tymczasowe wypełnienie.
Gotowy, dobrany indywidualnie na podstawie wycisku wkład inlay osadzany jest w koronie zęba za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego.
Procedura wypełnienia inlay jest dłuższa i bardziej pracochłonna niż wykonanie zwykłego wypełnienia, ale ma bardzo wiele zalet.