Wiele osób podświadomie, a czasami z pełną premedytacją niszczy swoje zęby. I wcale nie chodzi tu tylko o zaniedbania wynikające ze złej higieny jamy ustnej, które wcześniej czy później doprowadzą do powstania próchnicy, ale nietypowe zadania, które wykonujemy przy pomocy naszego uzębienia.
Przyzwyczajenie to podobno druga natura. Co zrobić, aby przez złe nawyki lub nieodpowiednie decyzje nie psuć swoich zębów?
Nic tak nie szkodzi wyglądowi zębów jak palenie papierosów. Dym tytoniowy obniża PH w ustach – zęby narażone są na erozję szkliwa. Palenie powoduje wysychanie śluzówki i ogranicza ilość wydzielanej śliny, która naturalnie chroni i oczyszcza zęby z toksycznych związków. Ślina pełni funkcję regeneracyjną, bierze udział w odnawianiu i remineralizacji szkliwa. Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia paradentozy i chorób przyzębia. Na zębach palaczy szybciej osadza się kamień, zęby zmieniają kolor na żółty, z czasem nawet brązowieją, pojawiają się liczne ciemne przebarwienia.
Niektórzy z nas zapominają czasami, że zęby człowieka spełniają trzy najważniejsze role; rozdrabniają pokarm, umożliwiają prawidłową wymowę oraz pełnią funkcję estetyczną. Wszystkie dodatkowe czynności takie jak: rozgryzanie orzechów, otwieranie chipsów, przegryzanie żyłki wędkarskiej, urywanie nici, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka lub kredek, czy otwieranie kapsli butelek to czynności, które możemy śmiało wykonać najzwyklejszymi, prostymi narzędziami. Oczywiście, zęby są zawsze najbliżej, a otwieracz lubi się zgubić. Nie wspominając o aspektach estetycznych wyżej wymienionych czynności pamiętajmy jednak, że własne zęby stałe dane są nam tylko raz w życiu i mają nam służyć co najmniej kilkadziesiąt lat. Choćby z tego powodu warto je szanować.
Czasami niszczymy swoje zęby podświadomie, podczas snu. Niekontrolowane zgrzytanie zębami nazywane jest bruksizmem. Nieleczony długotrwale bruksizm może powodować bardzo duże starcie wierzchołków zębów. Częste zgrzytanie zębami może powodować pękanie, luzowanie a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do ich utraty.
Najczęściej popełniane błędy podczas codziennej higieny jamy ustnej to:
Odruch występujący u małych dzieci (rzadko, ale jednak na tle nerwicowym również u osób dorosłych). Nadmierne ssanie kciuka lub długie noszenie smoczka może negatywnie wpłynąć na rosnące zęby oraz kości szczęki, a to w istotny sposób może przyczynić się w przyszłym czasie do niewłaściwego rozwój zgryzu.
No dobrze, ale czy rzeczywiście są wśród nas osoby, które w przemyślany, zaplanowany i konsekwentny sposób niszczą swoje zęby? Otóż tak, niechlubnym przykładem był nieżyjący już Dennis Avner, lepiej znany światu jako "Człowiek Kot", "Stalking Cat" czy "Tygrys", który szlifował swoje naturalne zęby, tak aby upodobnić je do zębów kota. Innymi przypadkiem jak na przykład raper Popek, który usunął swoje naturalne zęby, aby w ich miejsce wstawić sobie złote implanty. No cóż, De gustibus non est disputandum.