Wszyscy wiemy, że właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna do tego aby cieszyć się zdrowymi zębami. Ale jak we właściwy sposób dbać o ich higienę? Jak długo należy szczotkowaćzęby? Jak zweryfikować, czy rzeczywiście po myciu są czyste? Wreszcie jakie są najlepsze techniki dokładnego i skutecznego mycia zębów? Warto sprawdzić co wiemy na temat codziennej higieny jamy ustnej.
Prawidłowe szczotkowanie powinno trwać co najmniej dwie minuty. 120 sekund może wydawać się długim czasem (szczególnie dla dzieci) ale warto przypilnować tego czasu. To teraz o tyle łatwe, że większość szczoteczek elektrycznych ma już automatyczne wskaźniki, które informują nas o mijającym czasie czyszczenia zębów.
Szczotkowanie przez dłuższy - niż dwie minuty -czas nie jest szkodliwe, o ile robimy to delikatnie. Używanie zbyt dużego nacisku może jednak uszkadzać szkliwo i tkanki dziąseł, co w konsekwencji prowadzi dopodrażnienia i może prowadzić do nadwrażliwości zębów. Ale jak zweryfikować czy do czyszczenia używamy odpowiedniej siły? Jednym ze sposobów jest szczotkowanie niedominującą ręką – wtedy zdajemy sobie sprawę z różnicy w stopniu nacisku szczoteczki na zęby.Z innej strony, jeżeli po szczotkowaniu występuje lekkie krwawienie to niechybny znak, że podrażniamy zbyt mocno nasze dziąsła.
W teorii istnieją trzy konwencjonalne techniki szczotkowania, dzięki którym można właściwie umyć zęby. Warto się im bliżej przyjrzeć.
Szczotkowanie zębów metodą Bassa polega na właściwym użyciu szczoteczki do skutecznego usuwania płytki nazębnej (biofilm bakteryjny w postaci osadu na zębach)spod linii dziąseł.
Jak się to robi?
Analizy różnych technik szczotkowania wykazały, że zmodyfikowana technika Bassa jest obecnie najskuteczniejsza w usuwaniu płytki nazębnej i daje najlepszeefekty, jeśli chodzi o profilaktykę i przeciwdziałanie zapaleniu dziąseł.
Metoda Stillmana jest podobna do techniki Bassa. Jednak zamiast okrężnych ruchów na wszystkich powierzchniach zębów wykonuje się krótkie poziome pociągnięcia w przód iw tył.
Jest przydatna jeśli występują duże przestrzenie pomiędzy zębami, nastąpiła recesja dziąseł, odsłonięcie korzeni lub jeśli pacjent przeszedł operację przyzębia. Metoda jest również przydatna, jeśli pacjent posiada aparat ortodontyczny lub stałe protezy częściowe.
Jak czyścić zęby tą metodą?
Wszystko zależy od aktualnego stanu naszego uzębienia. Zawsze warto porozmawiać o tym ze stomatologiem lub higienistką stomatologiczną, aby uzyskać więcej informacji lub zaleceń dotyczących techniki, która w twoim przypadku będzie najbardziej skuteczną.
Odpowiednia technika szczotkowania to połowa sukcesu. Druga, to dobór właściwych narzędzi, czyli po prostu szczoteczki. Ogólnie rzecz biorąc, wybranie szczoteczki z miękkim włosiem, która zmieści się w trudno dostępnych miejscach i ustach, z pastą z fluorem powinno załatwić sprawę. Szczoteczkę należy wymieniać co trzy do czterech miesięcy. Zużyte, postrzępione szczotki nie czyszczą dokładnie, a starsze mogą zawierać bakterie. Bez względu na to, jakie narzędzia są dla nas najwygodniejsze, trzeba pamiętać aby prawidłowo szczotkować zęby, co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty.
Czasami dwie minuty mogą nie wystarczyć, jeśli zębów nie szczotkuje prawidłowo. Wszystkie powierzchnie zębów powinny być czyste i wolne od resztek pokarmów. Pamiętajmy, aby na każdym zębie wykonywać krótkie pociągnięcia, poruszając się tam iz powrotem po zębach i dziąsłach. Sięgajmy za przednie zęby i tylne zęby trzonowe. Czyszczenie przestrzeni między zębami jest równie ważne jak mycie z przodu i z tyłu.Dlatego w tym celu warto sięgnąć po nici dentystyczne.
W Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie doradzamy jaką metodą najlepiej czyścić zęby. Nasze higienistki stomatologiczne pomogą również dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów.